Ścianki działowe

Ścianki działowe:

  • płyt gipsowo-kartonowych – na stelażu z profili (stalowych, aluminiowych, drewnianych) pionowych i poziomych. Następnie obłożeniu ich warstwą płyt gipsowo-kartnowych, przestrzeń między płytami najczęściej wypełnia się wełną szklaną. Ma to na celu zwiększenie izolacji akustycznej. W sytuacji, gdy ta izolacja ma być zwiększona zastępuje się standardowe profile 50mm profilami o większej szerokości, bądź pojedynczą warstwę płyt GK zastępuję się podwójną. Zaletą tych ścian jest możliwość nieskomplikowanego tworzenia zakrzywionych, skośnych ścian, prostota wykańczania oraz możliwość ukrycia instalacji. Następnie wszystkie łączenie pomiędzy płytami i innymi ścianami, sufitem, podłogą wypełnia się zaprawą do spoinowania wklejając specjalną siatkę, papier lub flizelinę. Ma to na celu zapobieganie pękaniu łączeń. Kolejnie wszystkie płyty i łączenia szpachluje się i szlifuje. Tak przygotowaną powierzchnię można następnie pomalować lub tapetować.
  • Z płyt gipsowo-włóknowych – montuje się je na takich samych stelażach jak płyty GK. Charakteryzują się wyjątkową twardością powierzchniową, odporną na zadrapania i uszkodzenia oraz zwiększoną odpornością na wilgoć. Posiadają bardzo gładką powierzchnię umożliwiającą dokładne wykończenie.
  • Stolarskie – materiałem może być lite drewno lub płyty drewnopochodne: wiórowe, twarde pilśniowe lub sklejka. Ściany z drewna mogą być: płytowe - budowane są na szkielecie drewnianym, z dwóch stron okłada się go panelami boazeryjnymi lub deskami. W przestrzeni między nimi umieszcza się wełnę mineralną. Jeśli ściana jest z desek to wystarczy je pokryć lakierobejcą.